Partnerzy projektu
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Galeria

Partnerzy Projektu

Partnerzy Projektu


Gmina Pełczyce leży w północno-wschodniej części Pojezierza Myśliborskiego w południowej części województwa zachodniopomorskiego w powiecie choszczeńskim. Od strony południowej graniczy z woj. lubuskim, od zachodu z gminą Barlinek. Granicę północną wyznaczają Dolice i Choszczno. Natomiast na wschodzie gmina graniczy z gminą Krzęcin. Pod względem obszarowym gmina plasuje się w środku miejsko wiejskich gmin woj. zachodniopomorskiego; jej powierzchnia ewidencyjna wynosi około 200,8km2. Gminę zamieszkuje około 8,5 tys. mieszkańców. Stanowi to 0,5% liczby ludności woj. zachodniopomorskiego oraz 15,2% liczby ludności powiatu choszczeńskiego.

Gmina należy do grupy gmin-miejsko-wiejskich o średnio niskim zaludnieniu; na 1 km2 przypada tu około 41 mieszkańców. Gminna sieć osadnicza wraz z niemal centralnie usytuowanym miastem Pełczyce (ok. 2800 mieszkańców) składa się z 21 miejscowości. Pełczyce nie stanowią oddzielnej jednostki samorządowej. Na terenie miasta są zlokalizowane władze i agendy samorządu gminy. Pełczyce jako miasto gminne, skupia większość historycznie wytworzonych ciążeń społeczno-gospodarczych jakie wypływają z okalających miasto obszarów wiejskich. "Przedłużeniem" tych wielostronnych więzi jest miasto Barlinek, położone na południowy zachód od Pełczyc, a oddalone w linii komunikacyjnej o ok. 9 km.

Do podstawowego połączenia drogowego prowadzącego przez gminę i miasto Pełczyce należy droga wojewódzka Gorzów Wlkp.-Recz. Gminę charakteryzuje brak, w znacznej części, wyraźnych granic naturalnych. Istotnym elementem krajobrazu gminy są wody. 21 jezior o łącznej powierzchni 500 ha to atrakcyjna oferta dla wędkarzy, miłośników sportów wodnych i plażowiczów.
Pełczyce położone są między czterema jeziorami: Duży Pełcz, Mały Pełcz, Panieńskie i Krzywe, a w środku miasta jest jeszcze małe jeziorko Stawno. Do jeziora Panieńskiego przylegają tereny rekreacyjne z promenadą, parkiem, stadionem, plażą i malowniczą ścieżką zdrowia wokół jeziora. Nad jeziorem Stawno jest nowo zagospodarowany park z placem zabaw dla dzieci. Do terenów rekreacyjnych można także zaliczyć odnowiony Rynek Bursztynowy w centrum miasta. Szczególnym powodzeniem cieszy się jezioro Duży Pełcz o długości ok. 8 km. Na skraju jeziora przy wjeździe do Pełczyc znajduje się plaża, a kilkaset metrów dalej swoją przystań ma Klub Żeglarski "Sztaksel". Na drugim końcu Dużego Pełcza w Krzynkach znajduje się pole namiotowe z piękną plażą.

Coraz więcej rolniczych terenów wokół jeziora zmienia swój charakter. Powstają pola namiotowe i działki rekreacyjne. Wędkarze mogą tu zapolować na karpia, tołpygę, węgorza, a płoć i leszcz są rybą popularną. Corocznie 15 sierpnia rozgrywany jest na jeziorze Duży Pełcz maraton pływacki dla amatorów na dystansie ok. 3 km. W północno-zachodniej części gminy znajduje się malownicza dolina górnego biegu rzeki Płoni wypływającej z lasów koło Barlinka. Okolica wsi Laskówko, Niepołcko, Żydowo położone wśród wzgórz, wąwozów i stawów rybnych są najpiękniejszym zakątkiem gminy. Lasy położone głównie w południowej części gminy, to część Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Myśliwi mogą tu zapolować na dzika, jelenia, sarnę oraz ptactwo wodne.
Strona Gminy Pełczyce: www.pelczyce.pl

Galeria Pełczyce:

Gmina Grammendorf jest gminą położoną w południowej części powiatu Vorpommern-Rügen. Wchodzi w skład urzędu Recknitz-Trebeltal z siedzibą w mieście Tribsees. Grammmendorf leży około 15 kilometrów na południowy zachód od Grimmen i około dziesięciu kilometrów na południowy wschód od Tribsees. Do leżącej na północy gminy autostrady federalnej nr 20 można się dostać przez Tribsees (ok. 9 km). Od strony południowo-zachodniej gmina graniczy z rzeką Trebel. Nad nią w Nehringen znajduje się przystań. Rzeka stanowi również granicę między Pomorzem i Meklemburgią. Gmina Grammendorf znajduje się w pięknej dolinie rzeki Trebel, obfitującej w lasy i łąki. Mieszka tutaj około 580 osób.

Do gminy należą miejscowości Grammendorf, Nehringen, Keffenbrink, Dorow i Rodde. Miejscowość Nehringen zanotowano po raz pierwszy w dokumentach w roku1387, Grammendorf w 1321 r.

Grammendorf należała do 17. wieku do Księstwa Pomorskiego. Po wojnie trzydziestoletniej do roku 1815 obszar ten należał do Pomorza Szwedzkiego a następnie do pruskiej Prowincji Pomorze. Ziemie te były do 1952 r. częścią powiatu ziemskiego Grimmen a później do 1994 r. należały do powiatu Grimmen w okręgu Rostock.

W poszczególnych miejscowościach znajdują się następujące zabytki:

Nehringen

- jest starym, po raz pierwszy udokumentowanym w 1387 roku majątkiem dworskim z grodziskiem oraz wieżą z XIII wieku, z kilkoma budynkami z cegły z XVIII wieku, jak i z historycznymi pozostałościami, wskazującymi na czasy szwedzkie, np. dworek szlachecki w stylu szwedzkich domów wiejskich z małym parkiem.

- leży nad rzeką „Trebel", która tworzy granicę między Pomorzem a Meklemburgią, drewniany most zwodzony, wybudowany w roku1911 r., łączy Pomorze z Meklemburgią, przez ten most przebiega również europejska, dalekobieżna ścieżka rowerowa w kierunku Dargun do ruin klasztoru lub do Gnoien do młyna.

- posiada przepiękny, zrekonstruowany barokowy kościół wiejski pod wezwaniem „Św. Andrzeja". Został zbudowany w 1350 r. jako gotycka kaplica i otoczony jest murem. Po uzgodnieniu z Panem Bergemannem można zwiedzić kościół z organami oraz małe muzeum.

- posiada wybudowany przez gminę ośrodek dla młodzieży „Der Graureiher" ze schroniskiem oraz placem kempingowym dla około 50 osób położonym bezpośrednio nad rzeką Trebel. Zarządzaniem zajmuje się Stowarzyszenie Ośrodków Młodzieżowych „Storchennest" e.V. (Stowarzyszenie Zarejestrowane) w Niepars.

Rodde

- jest byłą wioską rolniczą ze „Starą Szkołą", w której można przeprowadzić rodzinne uroczystości, zebrania lub inne imprezy (na około 50 osób). W „Roddischem Wald" (Lesie Roddejskim) znajdują się resztki starej słowiańskiej i wczesnoniemieckiej osady.

Keffenbrink

- Do Keffenbrink można dojść z Nehringen przepiękną aleją lipową.
- jest starym majątkiem podworskim z dworem i starymi stajniami, wybudowanymi z kamieni polnych. Można tutaj pospacerować przez starą aleję dębową lub jeździć konno dzięki stadninie „Zoltan".

Dorow

- jest niegdysiejszym majątkiem dworskim słowiańskiego pochodzenia z dużą ilością lasów i zróżnicowanym krajobrazem ( wzgórz piaskowe, stawy, kotliny). To przepiękna krajobrazowo okolica nadająca się do spacerów i relaksu.

- były kościół „Wilhelmskirche" w Dorow został zbudowany w 1250 roku i służył wspólnocie kościelnej przez 300 lat. Po wojnie trzydziestoletniej został rozebrany. Z pozostałych po nim materiałów budowlanych został rozbudowany kościół w Nehringen. Jego przepiękny i ogromny ołtarz można obejrzeć obecnie w kościele mariackim w Stralsundzie.

Grammendorf

- jest byłym majątkiem dworskim, po raz pierwszy notowanym w 1291 roku pod nazwą „Ramalestorp" (Romelestorp).

- około roku 1870 Grammendorf zostało zasiedlone przez wolnych niezależnych chłopów. Mieszka tutaj w domach wybudowanych w latach sześćdziesiątych (nowe bloki) oraz na powstałym w latach osiemdziesiątych osiedlu domów jednorodzinnych większość mieszkańców gminy Grammendorf. Na miejscu istnieją dwa przedsiębiorstwa rolnicze, zakład usług rolniczych, dwa zakłady rzemieślnicze, gabinet lekarski, sklep oraz inne zakłady usługowo-handlowe.

- jest główną siedzibą firmy agrarnej Nehringen – Grammendorf KG, nowoczesnego zakładu rolniczego, zajmującego się hodowlą roślin oraz zwierząt.

Strona Gminy Grammendorf: www.recknitz-trebeltal.info

Galeria Grammendorf:

 

 

 

 

Projekt nr INT-10-0053 „Przystanie wraz z infrastrukturą towarzyszącą na szlakach wodnych w regionach Recknitz-Trebeltal (powiat Nordvorpommern) oraz gmina Pełczyce (Woj. Zachodniopomorskie) jak również rozbudowa schroniska młodzieżowego w gminie Grammendorf w Nehringen" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 "Europejska Współpraca Terytorialna" - "Współpraca transgraniczna" krajów Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolita Polska (Województwo Zachodniopomorskie) 2007-2013 (INTERREG IVa).